text.skipToContent text.skipToNavigation
background-image

Bosonohá Marie von Jandovský, Miroslav (eBook)

 • Erscheinungsdatum: 01.06.2013
 • Verlag: Nakladatelství Viking
eBook (ePUB)
2,99 €
inkl. gesetzl. MwSt.
Sofort per Download lieferbar

Online verfügbar

Bosonohá Marie

Po cem touzí svobodná zena stredních let a ucitelka? Jaký je její emocionální svet? Jak se dokáze vyporádat s intrikami a zabomysími válkami na skole? Jak ji ovlivnují její studenti? A co bývalý partner, který se náhle objeví? Vstoupí Marie dvakrát do stejné reky, anebo se bude brodit proti proudu a hledat nové cesty? Co ji asi ceká...? Na vsechny tyto otázky se pokousí autor ve svém "zenském románu" s jistou nadsázkou odpovedet.

Produktinformationen

  Format: ePUB
  Kopierschutz: watermark
  Seitenzahl: 210
  Erscheinungsdatum: 01.06.2013
  Sprache: Tschechisch
  ISBN: 9788074820809
  Verlag: Nakladatelství Viking
  Größe: 674kBytes
Weiterlesen weniger lesen

Bosonohá Marie

1.

Jak je venku? Pusto. Vsude je sníh a teplota jeden stupen nad nulou. Pustá a prázdná nedele, nedele bez barev a vuní. To je stav, kdy clovek neví kam se vrtnout, do ceho píchnout. Udelám si neco k obedu, moc toho nebude, v tomhle kritickém veku, kterého se chystám práve dozít, se prejídat není zdravé. Ztloustnu snadno - a co pak s tím? Jako by na tom zálezelo. To jenom sebezáchovný pud cloveka nutí, aby o sebe dbal. Zrcadlo uz dávno chápu jako osobního neprítele. Pustý zivot cloveka mého zalození. Chvílemi si uz nepripadám jako zenská. Zenská. V tom termínu je vsechno opovrzení, které jsem na sebe stacila navrsit. Mela bych si sednout a udelat prípravu na prístí týden. Jenze to je pouze formální nezbytnost. Kdyby ji vubec nekdo chtel videt! Pochybuji, ze by se reditel odvázil se mne na ni zeptat. Jenom snad skolní inspektor, kdyby se urácil prijít. Kdy u nás byl naposled? Nekdy vloni v zime.

Klid a ticho. Ústrední topení vytvárí iluzi pohody. Z okna vidím cloveka, sedí v koute u hrany protejsího domu. Zrejme bezdomovec. Uz jsem si ho jednou vsimla. Sedí na bobku a vypadá to, ze medituje. O cem muze clovek v takovém pocasí meditovat? Nemela bych ho pozvat do tepla? Musel by se vykoupat, protoze si lidé stezují, ze jim bezdomovci zasmrdí celou tramvaj. V tomhle pocasí jezdí bezdomovci tramvají. Revizori je asi vyhazují a oni pak nastupují do dalsí a tak to jde dokola. A já bych se ho pak nezbavila. A tech recí kolem.

Byla jsem na tom podobne. Do té nádrze jsem spadla, protoze jsem se vyhýbala klukovi, který jel proti mne na kole. Bezohledne, jak jinak. Uklouzla jsem na tráve a voda se za mnou zavrela. Ted se mi zdá, ze v té kritické vterine jsem poznala, jak chutná zivotní nejistota. Kolem pusto, stejne jako v hlave. Panika. Príserný tlak v plících. Smátrám kolem sebe. Nikde není dno, od kterého bych se mohla odrazit. Konec. Chytit se tak neceho? Pak jsem cítila, ze mne nekdo chytil za límec a táhl nahoru. Panika pokracuje. Smesne neco kricím, nebo se jen dusím vodou, která se smísila se vzduchem? Polozili mne na cestu. Dodatecne jsem si uvedomila, ze kluk, který mne tam shodil, stál kus stranou a ted nasedl na kolo a upaloval pryc.

Ach Boze! Mne polozili v sanitce na vysouvací luzko, on sedel vedle. V sanitce siréna není tak silne slyset, jak je slyset venku. Jenom víte, ze houká. Proc houkali, kdyz jsem byla ziva? Asi proto, ze chteli rychleji odjet. Asi meli nekde dalsí prípad. Kdyz cloveku nic není, je nemocnicní luzko prijatelné. Jenze jsem nevedela, ze mi nic není. Neco se mnou delali. Asi cekali, az mi uschnou saty. Pak prisel ten clovek. Mel na sobe modrý nemocnicní zupan a dole mu koukaly chlupaté nohy. Sedl si na kraj mé postele a chvíli si mne prohlízel. Mel by se predstavit, ale to ho nenapadlo.

"Asi bych vám mela podekovat," rekla jsem, kdyz mlcel. "Urcite. Dekuji vám, zachránil jste mi zivot." Porád nic neríkal. Jen si mne prohlízel. Asi nebyl s tím, co videl, spokojený. Sakra, chlape. Más holt smulu, ze tam nespadla nejaká kráska, nejaká Miss Evropa. To bys takhle nesedel! Spadla tam jenom ucitelka Marie Kozená, cestina - dejepis. Nic moc, co? Pekne mne stval, ten clovek. Sedel a nic. Pak vstal a sel. Od té doby jsem ho nevidela. Stacil mi vsak zanést do vedomí zatracene krutý rozpor. To mnou pohrdal? Proc? Prece zachránil lidský zivot. Jeste tak, aby to byl on, kdo tam venku sedí v té zime u zdi. To by byl kýc jako noha!

Ta predstava vsak byla fantastická. Sedí tam venku clovek, který mi zachránil zivot, a pak z mého zivota odesel, aniz se predstavil. V nemocnici mi taky nic nerekli. Nemel prý u sebe doklady a jméno mohl ríci, jaké ho napadlo. Ususili mu svrsky a sel. Se mnou prý mluvit nechtel.

Podívala jsem se na hodiny

Weiterlesen weniger lesen

Kundenbewertungen