text.skipToContent text.skipToNavigation
background-image

Bublinový svet von Mahler, Marek (eBook)

 • Erscheinungsdatum: 01.01.2012
 • Verlag: Nakladatelství PLOT
eBook (ePUB)
4,99 €
inkl. gesetzl. MwSt.
Sofort per Download lieferbar

Online verfügbar

Bublinový svet

V dobe, kdy jsem mel "Bublinový svet" témer dopsaný a kochal se myslenkou, jak stezejní pravdy o svete jsem odhalil, dostala se mi do ruky rec Milose Formana, kterou prednesl pri prílezitosti udelení cestné vedecké hodnosti na prazské AMU v roce 1998. Po jejím prectení mé nadsení ponekud ochladlo, zacal jsem se obávat, aby moje verze pravdy nenudila, bál jsem se osobního a financního neúspechu. Forman mimo jiné rekl: Má vubec pravda v nasem zkomercionalizovaném svete nadeji na úspech nejen umelecký, ale i financní? Já si myslím, ze ano. Ale jen v prípade, jeli to pravda, která nenudí. Musí to být pravda, která prekvapí. Podle Formana je první mozností, jak prekvapit, vyslovit pravdu dosud neznámou, coz je v humanitních vedách témer nemyslitelné. Druhou mozností je ríci pravdu, která prekvapí tím, ze ji mel nekdo odvahu vyslovit... /Marek Mahler/

Produktinformationen

  Format: ePUB
  Kopierschutz: none
  Seitenzahl: 180
  Erscheinungsdatum: 01.01.2012
  Sprache: Tschechisch
  ISBN: 9788074281457
  Verlag: Nakladatelství PLOT
  Größe: 695 kBytes
Weiterlesen weniger lesen

Bublinový svet

TRH S UMENÍM

Kunsthistorici jsou presvedceni, ze výtvarné umení predstavuje dulezité pojítko, drzící evropskou civilizaci pohromade. Pavel tuto skutecnost nebyl schopen posoudit, výtvarné umení se mu líbilo, ale zajímalo ho predevsím z ekonomické stránky. Obchod s umením je podivnou zálezitostí, protoze zdánlive postrádá logiku.

Na vysoké skole se diskutovalo, jestli existují iracionální ekonomické jevy jako past na likviditu, kterou popsal John Maynard Keynes. Keynes tvrdil, ze za urcitých okolností se trh nechová racionálne, vytvárí se spekulativní bubliny, které zabranují efektivnímu umístení investic. Zaznamenal situaci po prasknutí investicní bubliny, kdy lidé drzí peníze a bojí se investovat, nazval ji pastí na likviditu. Pavel se domníval, ze trh s umením je ideálním prostredím pro zkoumání techto iracionálních ekonomických jevu. Nedávno vyslechl v prazské hospode "U Medvídku" rozhorcený monolog podnapilého Davida, komentujícího výsledky velkých aukcních síní:

"Mozná más skutecne pravdu," doznával. "Trh s umením se nerídí kvalitou umeleckých del, ale hlavne módou. Módu vytvárí umelci, kunsthistorici, novinári, ale i obchodníci, sberatelé a investori, vsichni se tak dlouho ujistují o správnosti urcitého názoru, az mu uverí, a bublina zacne rust. To vsak netrvá vecne, nakonec vzdy prijde nekdo, kdo jako díte ze známé pohádky prohlásí: Vzdyt král je nahý! Situace se zmení, jakmile zacne být nejaké dílo verejne prezentováno jako kýc, lidé ho jako kýc zacnou brát. Behem mé krátké kariéry jsem zazil nekolik zvratu na trhu, vís, ze jsem zacínal jako specialista na starozitné sklo a mohu potvrdit, ze od pocátku 90. let 20. století se snízila cena ceského biedermeierovského skla. Podobný osud postihl i vysoce cenené francouzské secesní sklo. Jeste markantnejsí zmeny pozorujeme, kdyz zkoumáme trh v oblasti výtvarného umení z dlouhodobého hlediska. Klasická malba se dnes necení, propadu se dockali i krajinári, oblíbení za první republiky. Za posledních osmdesát let se jejich reálná cena znacne snízila. Tyto skutecnosti odrazují sberatele, kterí se o umení zajímají jako o investici. Investory pritahují sberatelské komodity, které zazívají dlouhodobý rust, coz dnes platí treba pro ceskou modernu. Bohatí lidé investují do nekolika vybraných autoru cím dál více penez, protoze zcela proti zdravému rozumu verí, ze jejich cena porád poroste. Cena poroste jen do té doby, dokud bude nekdo ochoten zaplatit jeste víc."

Pavla pobavilo, ze David prejímá jeho názory a terminologii a byl zvedav, co z neho jeste vypadne. David pokracoval v "ekonomickém" výkladu:

"Prasknutí investicní bubliny nejakého segmentu trhu s umením probíhá zajímavým zpusobem. Obrazy a umelecké predmety na vrcholu bubliny prestanou být za pozadované ceny prodejné. Obchodníci ani sberatelé vsak dlouho nemají chut draze nakoupené predmety prodávat za nizsí ceny a umelecká díla z trhu zmizí. Toto zamrznutí vsak netrvá vecne," pokracoval David, "po pár letech se predmety znovu zacnou objevovat, ovsem za mnohem nizsí ceny, a nikdo se tomu nediví. Ceský trh s umením je velice malý a na jeho vychýlení stací nekolik milionu korun. Investori se nechovají logicky, nenakupují ocima, ale usima, verí, ze trh se bude vyvíjet porád stejne. Dnesní sberatelé nevnímají obrazy jako krásné predmety, ale jako milionové bankovky v rámeccích, nepripoustejí si, ze likvidita takových umeleckých del je nízká. Kdyby se sberatelé soustredili na ruzné komodity, vytvorily by se hezké sbírky, které by mely tendenci se zhodnocovat, ale tím, ze se vsichni vrhli na jeden segment trhu, nakonec prodelají. Zajímavé sbírky nevzniknou a ceny predrazených predmetu nakonec klesnou," uzavrel roztrpcený David.

Pavel vedel, ze uz Karel Marx popisoval kapitalistickou feti

Weiterlesen weniger lesen

Kundenbewertungen

  ALDI life eBooks: Die perfekte App zum Lesen von eBooks.

  Hier finden Sie alle Ihre eBooks und viele praktische Lesefunktionen.